15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.yunustapa.com 300 0
theme-sticky-logo-alt
MENÜ 
YouTube video

Satışlarınızı Katlayabileceğiniz 8 Sosyal Medya ve Pazarlama Hacki

Size birazdan anlatacağım 8 maddeyi harfiyen uyguladığınızda aldığınız sonuçlara eminim ki sizde inanamayacaksınız. Çünkü bir çok kişi ve firma bu maddeleri uygulayarak aldıkları harika sonuçlara inanamıyorlar. Şimdi size nasıl sosyal medyada, reklamlarınızda, gönderilerinizde ve paylaştıklarınızla satışlarınızı ikiye ve daha fazlasına katlayabileceğinizi göstermek istiyorum,  gelin hemen işe koyulalım.

1. En İyi Pazarlama Pazarlama Gibi Hissettirmez:

Eğer reklamlarınız da, gönderilerinizde, videolarınızda sadece ürün veya hizmetlerinizi pazarlıyor muşsunuz gibi gözükmezseniz çok daha iyi sonuçlar alırsınız. Çünkü insanlar gerçekten artık kendilerine bir şeylerin pazarlanmasını hiç istemiyorlar ve bundan dolayı da bir şeyleri pazarlarken hikayelerin içerisine pazarlama mesajlarınızı koymanız çok daha iyi olur. Mesela bunu Türkiye’de çok iyi yapanlardan bir tanesi Barış Özcan’dır. Zaten kendi yaptığı iş ve videolar story telling yani hikaye anlatıcılığı üzerine olduğundan dolayı bir firma Barış Özcan’la çalışmak istediği zaman Barış Özcan onun kendi kurgusunu hazırlıyor ve insanlığa ilk önce faydalı bir içerik oluşturuyor ve o faydanın içerisinde ürünün de insanlara sağlayacağı faydayı anlatıyor reklam yapıyor dahi olsa sanki reklam yapmıyor muş gibi gözüküyor yani iyi pazarlama kesinlikle pazarlama gibi hissettirmeden yapılan pazarlamadık.

2. İyi Pazarlama Şirketin Akıllı Görünmesini Sağlar Fakat Harika Pazarlama Müşteriyi Akıllı Hissettirendir:

Bir ürün veya hizmetinizi daha fazla insana tanıtabilmek ve gösterebilmek için gerçekten iyi pazarlıyorsanız, bu insanların gözünden şirketinizin akıllı, şirketinizin iyi iş yaptığını görmelerini sağlar. Fakat çok daha iyi pazarlama yapıyorsanız kesinlikle müşterilerinizin kendilerini daha akıllı hissetmeleri yani müşterileriniz sizden bir ürün aldıklarında, müşterileriniz sizi tercih ettiklerinde, müşterileriniz sizin hizmetlerinizi aldıklarında kendilerini çok daha akıllı hissetmelerini sağlamalısınız. Bunu nasıl yapabilirsiniz hemen bir örnek verelim mesela 100 liralık bir ürün satıyorsunuz diyelim bunun karşılığında müşterileriniz çok daha fazla değer aldıklarında kesinlikle kendilerini çok daha fazla akıllı hissederler yani size ödediklerinden daha çok sizden bir şeyler alabilirlerse kendilerini akıllı hissederler. Ve bu arada hatırlatmak isterim ki hepimiz aynı şekilde düşünüyoruz.

Bunu yapabilmenin formülü şu yine 100 lira üzerinden devam edeyim, 100 liralık bir ürün sattınız ve ürünü verdiniz fakat ürünün yanında hediye, ürünün yanında tamamlayıcı bir ürün, ürünün yanında tamamlayıcı bir bilgi yada tanımlayıcı bir şeyler verirseniz satın alan kişiler kendilerine çok daha akıllı hisseler ya da mesela bir ürününüz 5 birim insanlara fayda sağlıyor dur ama siz 7 birim fayda sağlamasını sağlarsanız o zaman da insanlar verdikleri paraya acımazlar. Yani sizden ürün veya hizmet alan kişilerin kendilerini çok daha akıllı hissetmelerini sağlamak için uğraşmalı ve elinizden ne geliyorsa kesinlikle yapmalısınız.

3. İnsanlar İstediklerini Elde Etmelerine Yardımcı Olduğunuz İçin Sizinle İş Yapmak İstiyor İstediğinizi Elde Etmenize Yardımcı Olmak İçin Sizinle İş Yapmıyorlar:

Kesinlikle bana gelen çoğu soru ve sorun şu; hocam biz işimizi çok iyi yapıyoruz fakat istediğimiz sonuçları alamıyoruz. İlk baktığım şey kendinizi mi reklam etmek, tanıtmak, insanlara göstermek için bir profil ya da sayfa kurmuşsunuz yoksa karşınızdaki insanlara değer katmak, onlara fayda sağlamak, onların yaşadığı problemleri çözmek için mi bir sayfa kurmuşsunuz ona bakıyorum. Problem yaşayanların çoğu emin olabilirsiniz ki sadece kendilerini reklam yaptıkları ve kendileri ile alakalı bir şeyler paylaştıklarından dolayı başarılı olamıyorken, başarılı olanların derdi müşterilerinin yaşamlarını daha iyi hale getirmek yani daha çok müşterilerinin mutlu olmasını, memnun olmasını sağlamaya çalıştıkları için satışları ve müşteri sayıları artıyor. Bu her işte ve her işletmede geçerli bir olgudur. Çünkü gerçekten siz müşterilerinizi memnun etme ve mutlu etmeye takıntılı hale geldiğinizde zaten onların aldıkları sonuçlar çok ciddi anlamda arttığı için sizi diğer insanlara da tavsiye ediyorlar ama benim gördüğüm kesinlikle en büyük yapılan hatalardan biri yani 100 liralık bir işlem yapıyor bir kişi sanki onu lütufmuş gibi satıyor. Halbuki müşteri lütuftur yani müşteri gelirse, müşterileriniz artarsa istediğiniz tatile çıkabilirsiniz, istediğiniz arabaya binebilirsiniz, istediğiniz evi alabilirsiniz müşterileriniz bunu sağlayabilir ve sizin müşterilerinize olan yaklaşımınız bunu sağlayabilir. Kesinlikle müşterileri ön plana alacak, onları daha da mutlu edecek ve onların istediklerini elde etmelerine yardımcı olacak bir şekilde işinizi ve yaptıklarınızı kurgulamanız gerekiyor.

Benim spor hocalarından bir tanesi bana profilinin ne kadar güzel olduğunu ve bir profesyonel olarak incelememi rica etmişti. Ben de profili inceledikten sonra, profilin gerçekten güzel ama sadece kendini anlatmışsın, diğer insanlar için hiç paylaşım yapmamışsın yani diğerlerine hiç değer katmamışsın gibi yorumlar yaptım. Ondan sonra insanlara değer katacak paylaşımlar, videolar vb… şeyler oluşturmaya başladığında çok daha fazla insana ulaşabilmeye başladı.

Çünkü insanlar kendilerine fayda sağlamak, yarar sağlamak istiyor ve bunu sağladığınız da da size de fayda ve yarar sağlıyorlar. Yani sizin onlara gönderdiğiniz içi dolu tabak, onlardan da içi dolu olarak geri dönüyor.

4. Satmayı Bırak Yardım Etmeye Başla:

İnsanlar artık kendilerine çok agresif şekilde bir şeylerin satılmasını istemiyor. Bana daha çok yardım edin istiyorlar ve bunu yaptığınızda da çok daha fazla satış sayılarına ulaşırsınız. Sadece satmaya odaklanan ve bunun dışına çıkamayan çoğu sayfanın, çoğu işletmenin ve kişinin aslında istedikleri kadar büyüyeme sebeplerinin başındada bu geliyor. Satmayı bırakıp diğer insanlara yardım etmeye başladığınızda aslında en büyük yardımı kendinize yapmış oluyorsunuz.

5. İçerik İlişkiler Kurar, İlişkiler Güven Üzerine Kurulur, Güven İse Geliri Arttırır:

Siz tutarlı şekilde içerikler oluşturduğunuzda her bir içeriğinizin dokunduğu insan farklı olur ve artık siz insanlarla içerikleriniz vasıtasıyla ilişkiler kurmaya başlarsınız .Belli bir zaman sonrada içeriklerinizi takip eden insanlarda da bundan dolayı güven oluşmaya başlar. Yani kısacası size ve yaptıklarınıza güvenirler.

Burada yurtdışında gördüğüm örneklerden bir kaçını sizinle paylaşmak istiyorum. Mesela orada çok gariptir ki, bir kişi 2 yıl boyunca hiç gelir elde etmeseler dahi aynı ilk günkü başladıkları motivasyonlarla içeriklerini paylaşmaya devam ediyorlarken bizde bu oran 3 hafta bile diyebilirim. 3 hafta istediği dönüşe yakın bir dönüş alamazsa bir kişi ya bu içerikleri hazırlamak,paylaşmak ve yayınlamak hiç işime yaramıyor diyor. Halbuki bir insana güvenebilmeniz ve bir insanın size güvenebilmesi için gereken zaman 3 haftadan çok daha fazla.

Tabii ki bu noktada içeriklerinizi reklama çıkarak, içeriklerinizi çok kaliteli tasarlayarak ve aldığınız sonuçları, burası çok önemli aldığınız sonuçları insanlara göstererek bu güven için gereken zamanı geriye çekebilmek mümkün ama sadece içerik yayınlıyorsanız gerçekten sabretmeniz gerekiyor.

Hatta dünyadaki en iyi pazarlama profesyonellerinin bu konu için hep bir ağızdan söylediği şeyi merak ediyorsanız hemen size onuda anlatayım.

365 gün boyunca her gün bir içerik oluşturun ve hiçbir şekilde aldığınız sonuçlara bakmayın. Şöyle düşünün bir saksıya tohum ekiyorsunuz ve 3 gün sonra, 5 gün sonra, 10 gün sonra bir tohumu topraktan çıkartıyorsunuz bakalım tutmuş diye. Peki böyle yaptıkça sizce ne olur? Tohumun tutacağı varsada tutmaz yani istediğiniz bitkinin veya ağacın oluşmasına engel olmuş olursunuz. Onun için 365 gün boyunca her gün içerik yayınlamalı ve aldığınız sonuçlara takılmadan buna devam etmelisiniz. Zaten bunu yaptığınızda hiçbir şey dahi olmasa, siz öyle görseniz bile o içeriklerinizi hazırlarkenki çalışmalarınız dahi size çok ama çok ciddi değer, bilgi ve deneyim kazandırır.

365 gün boyunca her gün bir içerik yayınlamanın ne olduğunu  düşünebiliyormusunuz? Kulağa çok kolaymış gibi gelebilir ama çok kolay değildir. Fakat zor olması zorluğundan değil çoğu kişinin bu alışkanlığı, bu istikrarı yakalayamadığı için, yakalamak istemediği içindir. Yoksa 365 gün boyunca her gün bir içerik yayınlanabilir bu bence çok ama çok zor bir iş değil.

6. Başlıkları ve Açıklamaları Asla Hafife Almayın:

Yayınladığınız reklamlarınızdaki başlıklarınızı ortalama olarak 10 kişiden 8’i okuyacak

Yani en iyi ihtimalle reklamlarınız başlıklarını gören 10 kişiden 8’i başlık metninizi okuyacak ancak 10 kişiden sadece 2 si geri kalanına devam edecek. Bu demek oluyor ki her 10 kişi de 8 kişi başlığınızı okuyacak fakat sadece 2 kişi açıklamanızın devamı ile ilgilenecek ve okumaya devam edecek.

Peki bunu sağlayan şey ne ve bu sayılar nasıl arttırılabilir gelin size şimdide onu anlatayım.

Reklam başlıklarınızı, gönderi başlıklarınızı ve hikayelerinizi kesinlikle insanlara fayda sağlayacak ve insanların merak edeceği şekle sokmalısıınz.

Reklama çıkıyor ve reklamlarda kullanmanız gereken merak ettirici reklam metinlerini düşünmüyorsanız emin olun ki çok ciddi bir fırsat kaçırıyorsunuz. Günümüzde zaten insanların ilgisi ve dikkati çok fazla dağınık bir de onların meraklarını çekemiyorsanız ciddi anlamda reklamlarınızdan aldığınız dönüş sayılarıda çok ama çok düşer.

Reklamlardan beklediği dönüşleri alamayan insanların yaptığı hata da budur. Bir gönderi paylaşırlar, o gönderi paylaşırken sadece fotoğrafın önemli olduğunu ve açıklamanın hiç önemli olmadığını düşünür ler. Halbuki açıklamalar fotoğraflar kadar önemlidir. Ama çok fazla kişi bunların hepsinin bir kolektif uyum içerisinde olmasını sağlamadan reklama çıktığı için reklamlardan da istediği dönüşleri maalesef alamazlar ve paraları çöpe gitmiş olur. Bundan dolayıda insanlar reklamların kendi işleri için iyi sonuçlar üretmediğini ve çalışmadığını söylerler. Halbuki reklamlarınızın çalışabilmesi ve istediğiniz sonuçları üretebilmesi için anlattıklarımı uygulamalısınız. Eğer reklamlar bazıları için harika sonuçlar üretiyor bazıları için üretmiyorsa bu reklamların çalışmadığını değil reklama çıkan insanların çalışmadığını gösterir.

7. Reklamlar Müşterileri Getirir Ancak Onların Sizden Satın Almalarını Sağlamak Sizin İşinizdir:

Çoğu kişi sadece reklamların satış yaptığını düşünerek oldukça yanılıyorlar. Reklamlar size müşteri adaylarınızı getirir fakat satışı yapan sizin sayfalarınız, gönderileriniz, paylaşımlarınız ve onlara sunduğunuz değerlerdir.

Siz eğer güzel bir şekilde reklamlarınızı ayarlar ve müşteri adaylarınızın dikkatini çekebilirsenizde onlarda daha fazla merak ettiklerinden dolayı reklamlarınızla ilgilenirler. Ve bunun sonucundada  çok daha fazla kişi sizin sayfalarınızı ziyaret eder. Fakat bu çok fazla kişi sayfalarınıza geldiğinde kesinlikle çok daha fazla satış yaparsınız anlamına asla gelmiyor.

Sayfalarınızı çok fazla kişi ziyaret edebilir ama siz satış yapan yerin reklamlar değil kesinlikle sizin sahibi olduğunuz sayfalarınız, sosyal medya hesaplarınız ve internet sitenizin olduğunu bilmelisiniz.

Müşteri adaylarınızın sizin paylaşımlarınızı güvenilir bulmaları ve yaşadıkları problemler ya da arzuladıkları şeyi sizde bulabileceklerini görmeleri gerekir. Bunu gösterebilirseniz insanlar sizden daha fazla satın alır. Yani sadece reklamlar yetmiyor satış iki kolludur. Birincisi reklamlarınızla müşteri adaylarınızın ilgisini ve merakını kendi üzerinize çekebilmeniz gerekiyor ve ne kadar çok kişinin ilgisini ve merakını reklamlarla üzerinize çekebilirseniz o kadar fazla insan sizin sahip olduğunuz sayfaları ziyaret ediyorlar.

İkincisi ise reklamlarla gelen kişilerin sizden alışveriş yapmaları için sayfalarınızın çok güvenilir ve onların ihtiyaçlarını çözecek şekilde hazırlanmış olması gerekir.

Siz nasıl bir yere gittiğinizde güvenilir mi, güvenilir değil mi diye bakıyorsanız insanlarda aynı şekilde size ve yaptıklarınıza bakıyorlar buna adınız gibi emin olabilirsiniz. Bu sebepten dolayı da reklamlar müşteriler getirir fakat bu müşterinin sizden birşeyler satın almalarını sağlamak sizin yaptıklarınıza bağlıdır diyebilirim.

8. İçerik Ateştir Sosyal Medya İse Benzindir:

Siz içerik yayınlanmaya devam ettiğinizde aslında ateşi yakmış olursunuz fakat şu an özellikle sürekli olarak sosyal platformların yaptığı güncellemelerle çok fazla insana paylaştığınız gönderilerin gösterilmediğini de biliyorsunuzdur.

Yani sosyal medya platformları, reklam platformları daha fazla reklam harcaması yapmanızı ve bu şekilde daha fazla insana ulaşmanızı istediklerinden dolayı yayınladığınız içerik ne kadar iyi olursa olsun istediğiniz etkileşimleri ve sonuçları bir türlü alamıyor olabilirsiniz.

Fakat bu noktada sosyal medya reklamlarını gerçekten iyi kullanmayı öğrenirseniz içerik yayınlayarak yaktığınız ateşin üzerine sosyal medya ve reklamcılık benzinini dökmüş ve hızla çok daha fazla kişinin sizinle ve yaptığınız işle ilgilenmesini sağlarsınız. Buda çok daha fazla gelir kazanmanızı sağlar.

ÖNCEKİ YAZI
İyi Bir Reklamın 4+2 Kuralı

0 Yorum

BİR YANIT BIRAKIN