15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.yunustapa.com 300 0
theme-sticky-logo-alt
MENÜ 
YouTube video

İyi Bir Reklamın 4+2 Kuralı

Sosyal medya hesaplarınız ve dijital pazarlama reklamlarınızla istediğiniz sonuçlara, satışlara ve müşteri sayılarına ulaşamıyorsanız o zaman ciddiye almanız gereken sorunlar var demektir.

Fakat bu videoyu izledikten sonra hem sorunlarınızı ortadan kaldıracak hem de reklamlara bakış açınız oldukça değişecek. Hadi gelin başlayalım

1. Sadece Reklam Yapmak Yetmez:

Bir ürünü ürettikten ya da bir hizmeti oluşturduktan sonra tabii ki de ilk yapılması gereken şeylerin arasında reklam yapmak gelir, fakat ürünü hemen koydum reklam verdim ve çok ciddi anlamda kazanmam gerekiyor diye düşünenler birçok şeyi aslında gözden kaçırır. Çünkü  reklamlar daha çok insanın szin yaptığınız işi görmelerine yarar yani dolaylı yoldan düşünecek olursak aslında ürünlerinizi veya hizmetlerinizi yine siz satmış olursunuz fakat reklamlar bu satışları hızlandırır yani ürününüzü ürettiniz ya da bir yerden alıp satacaksınız veya hizmetinizi oluşturdunuz daha fazla insana bunu göstermek istiyorsunuz işte reklamlar bu noktada devreye girmelidir. Fakat reklamlar sadece kendi başlarına satış yapan şeyler değildir reklamlardan önce yapılması gereken birçok şey vardır.

Mesela nasıl normal hayatta bir mağaza açtığınızda insanlara mağazanızı açtığınızı duyurmanız reklamsa, sosyal medyadaki reklamda aynısıdır. Nasıl siz mağazalarınızı muazzam güzel yapıp insanların gözlerini kamaştıracak vitrinler tasarlayıp insanların hayır diyemeyeceği ürünler sergiliyorsanız ve buna çokça özen gösteriyorsunuz aynısından daha fazlasını sosyal medya hesaplarınızda da yapıyor olmalısınız.

Çünkü gerçek yani fiziki mağazada insanlar sizin mimiklerinizi, konuşmalarınızı, sıcaklığınızı, misafirperverliğinizi, ürünlerinizi fiziksel olarak ele alıp kontrol edebildiklerinden dolayı aslında ikna olma süreçleri daha hızlı olur. Sanal mağazalarda ise ikna olma süreci çok daha zor gerçekleşir. Çünkü insanlar sizin ürünlerinizi fiziki olarak görmezler, sizin anlattıklarınızı fiziki olarak görmezler yani sadece reklama çıkmak yetmez. Kesinlikle reklamlar insanlara ürünlerinizi daha fazla gösterir evet ama daha fazla insana ürünlerim gösterildi diye daha fazla ürünleriniz veya hizmetleriniz satılacak diye bir çıkarım oluşturmamalısınız ve maalesef birçok kişi sadece ürün ürettikten sonra reklama çıktığım an her şey tamam olur diyor ama burada çok büyük bir yanılgı içerisine düşüyorlar.

Reklamlar dediğim gibi daha fazla insanın sizin ürünlerinizi görmesini sağlar ama yine satışı yapacak olan sizin sayfalarınız, sizin tutumunuz, sizin gönderilerinizde kullandığınız teknikler ve sizin oluşturduğunuz hizmetlerdir

2. Reklama Çıkmadan Önce Kesinlikle Ama Kesinlikle Reklam Stratejinizi Yapmalısınız

Birçok insan paylaştıkları gönderileri tanıtımını yap butonuyla reklama çıkıyorlar. Fakat reklamlarının arkalarında hiç bir strateji yok. Yani yeni müşteri adaylarımı toplayayım, müşterilerim şu kadar beğensin, şu kadar yorum yapsın, nasıl bu reklamdan şu kadar trafik ziyaretçi alayım, onun dışında nasıl daha fazla müşteri listelerimi arttırmalıyım, daha fazla marka bilinirliğim artsın, daha fazla ziyaretçim artsın ve benzeri birçok şeyi aslında düşünmüyorlar yani çoğu zaman tek odaklandıkları şey daha fazla satış yapabilmek oluyor. Fakat daha fazla satışı ve müşteriyi getiren şeyin reklam stratejileri olduğunu asla unutmamalısınız.

Yani reklama çıkmadan önce reklama çalışmanız gerekiyor. Hangi tür videoyu benim müşteri adaylarım beğeniyor, rakiplerim hangi tür içeriklerle reklama çıkmışlar, hangi harekete geçirici mesajları kullanmışlar, insanlara hangi ürünleri satıyorlar bunları satarken neler yazıyorlar gibi birçok şeyi araştırmanız gerekir ve ondan sonra reklama çıkmanız gerekir.

Ama benim çoğu kişide ve işletmede gördüğüm şey, reklama çıkmanın sadece kredi kartı bilgilerini girmek ve tutarı belirlemek ve bölgeyi seçmek olduğunu düşünüyorlar.

Hatta size bu hafta bir arkadaşımla yaşadığım diyaloğu anlatayım ki zihinlerinizde anlattıklarımı çok daha iyi canlandırabilin. İşletmesi olan bir arkadaşım bana şunu sordu. Bir yeni ürün getirmiş onun tanıtımını sosyal medyada yapmak istiyor ve Yunus bölgesel olarak reklama çıkabilmem için cinsiyeti belirlemem ve bölgemizdeki semtleri belirlemem dışında hiçbir şey yapmama gerek yok, bu kadar basit dime dedi ve ben inanın cevap veremedim yani bu kadar basit bir iş olsa neden bu kadar insan sosyal medya danışmanlığı yapıyor, dijital pazarlama danışmanlığı veriyor? Neden bu kadar dijital pazarlama uzmanı var, neden bu kadar insan bu işi yapmak istiyor olabilir? Bir vidayı sıkmak için bile 5 tane farklı anahtar olacak ama senin daha zengin olabilmen için, daha fazla kazanabilmen için, daha fazla ürün satabilmen için iki tane ayar yeterli olacak. Yani bunun en başta kulağa bile hiç akıl karı gibi gelmemesi gerekmiyor mu sizce de?

Arkadaşıma bu şekilde yaparak adı reklama çıkmak olan bir şeyi, bir fiili eylemi gerçekleştirmiş olursun ama sadece bu yaptığının adına reklama çıkmak denir. Bunun dışında yaşayacakları zaten çok ama çok belli, Yunus reklama çıktım ama reklamlar ürünlerimi satmıyor, reklama çok fazla para harcadım ama istediğim dönüşleri alamıyorum, bence bu ürünün reklamını sosyal medyadan yapmak çok saçma, en iyisi ben reklam yapmaktan vazgeçeyim çünkü dükkanda zaten çok basit bir şekilde ürünlerimi satabiliyorum gibi şeyler söyleyecek ve bu söyleyeceklerinin hiç birindede haklı değil ve tamamen %100 yanlış düşünüyor diyebilirim.

3. Reklam İnsan Getirir Fakat Satış Yapmaz:

Bu noktayıda çok fazla kişinin yanlış anladığını düşünüyorum. Çünkü reklam yapmak, daha fazla insana sizin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi göstermeye yarar. En büyük işi yapanlar aslında reklamlar değildir. Reklamlar satış yapabilmenizi sağlayacak olan insanları size getirir.

Siz reklamlarınızı doğru uygulamalı ve etkili bir şekilde insanların ilgisini çekebilmelisiniz aksi halde reklamlarınız da çalışmaz ve bu tür kritik hatalardan dolayıda satışlarınızda artmaz. Yani bu demek oluyor ki aslında yapılması gereken şey, reklamlarınızla insanların dikkatlerini üzerinize çekebilmeniz gerekiyor.

Şimdi bir reklam yayınlıyorlar, mesela gönderilerini direkt tanıtım buna yap butonuna basıp reklama çıkıyorlar ve ondan sonra işte 1.000 lira yatırdık hocam neden reklamlarımız dönüşmüyor diyorlar.

Çünkü gönderilerinizin insanların ilgisini ve dikkatini çekmiyorsa reklamlarda da ortalama olarak aynı insanlara ulaşacağınız için aynı ülkede yaşadığımız için değişik bir sonuç almayacaksın.

Reklamların kesinlikle sadece kendi başlarına satış yaptığını yaptırdığını düşünmeyin. Reklamlar daha fazla satış yapabilmenizin bir ayağıdır ve önemli ayağıdır ama insanların sizden bir şey satın almaları için daha fazla güvenmeleri ve inanmaları gerekir.

Yani aslında işin özeti şu, müşteri adaylarınız size 100 TL ödeme yaptığında sizden 100 TL üzerinde bir değer alıp alamayacağını merak ederler ve siz bunun cevaplarını sayfalarınızda, reklamlarınızda, gönderilerinizde verebiliyorsanız insanlar sizden satın alırlar.

Hepimiz öyle yapmıyor muyuz? Mesela elektronik bir ürün satın alacağız, fiyatına bakıyoruz 500 tl olduğunu görüyoruz. Tamam bu ürüne 500 tl verdiğimde ürün bana 500 tl daha fazla değer veya katkı sağlar mı, fayda getirir mi diye düşünüyoruz. Eğer cevabınız evet getirir olursa ürünü satın alıyorsun. İşte müşteri adaylarınızda sizin yaptığınızın aynısını yapıyor ama çoğu kişi bunun farkında değil.

Hani bir esnaf vardır adı esnaf olur, Bir de esnaf vardır ya sen gerçekten esnafsın derler işte reklamcılıkta, işte pazarlamada, internette daha başarılı olanlar aslında gerçekten esnaf olan kesimden çıkıyor yani müşterilerinin yerine düşünen, müşterilerini ön planda tutan, müşterilerini mutlu etmek için bütün fırsatları kollayan kişiler çok daha fazla kazanıyor.

Bu formül her zaman çalışacak bir formüldür yeter ki siz sadece kendinizi ilk plana almayın. Siz ilk plana müşterilerinizi aldığınızda zaten isteseniz de istemeseniz de müşterilerini sizi ilk plana alıyor. Çünkü siz kazanmaya başlıyorsunuz ama kazanmanın formülü sadece ilk planda kendinizi değil müşterilerinizi düşünmekten geçiyor bunu hiç bir zaman unutmayın. Kaldı ki ondan sonra müşterileriniz size zaten değer katıyor ve sizi aslında ön plana alıyorlar.

Ben sadece ürünümün görselini paylaşırım ve diğer hiç bir şeyle uğraşmam ve reklama çıktığımda da çatır çatır satarım diye düşünenler

öyle bir yanılgı ve yanlış düşünce içindeler ki size sanırım bu yanlışlarını anlatmaya kalksam 10 video bile yetmez.

Reklamlarında bir öncesi var, çalışılması gereken stratejileri var, sayfalarınızın da müşterilerinizin ihtiyaçlarını çözecek şekilde kaliteli olması gerekiyor. Ve bunlar yapılmazsa zaten satışlarda yeni müşterilerde artmıyor.

4. İki Hatadan Dolayı Reklamlar Gelir Üretmez:

Reklamlarınız sizin için istediğiniz kadar sonuç üretmiyor yani dönüşüm sağlamıyorsa şu 2 hatayı kesinlikle düzeltmelisiniz.

1: Ya reklamınız insanların sosyal medya zaman tünellerinde karşılarına çıktığı zaman durmalarını sağlayacak kadar, ilgilenmelerini ve merak etmelerini sağlayacak kadar ilgi çekici değil ve bundan dolayıda onlar için önemli değildir ve bundan dolayı reklamlarınızı pas geçiyorlardır. Bu tür dönüşmeyen ve sonuç üretmeyen reklamlarınızı aldığınız etkileşim sayılarına ve istatistiklere bakarak öğrenebilirsiniz.

2: Şayet reklamlarınız doğru çalışıyorsa açılış sayfalarınız, yani web siteleriniz, instagram sayfanız vb… satış yapmaya çalıştığınız sosyal medya hesaplarınız doğru kurgulanmamış ve doğru uygulanmamıştır.

Bunun dışında da bir sürü neden olabiliyor fakat en önemli 2 neden budur ya reklamlarınız insanların ilgisini ve merakını çekmiyordur ya da reklamlarınız dediğim gibi çalışıyorsa, düzgün bir şekilde çalışmaktan kastım da insanları sizin sahip olduğunuz yerlere uygun maliyetlerle çekebiliyorsanız reklamlarınız çalışıyor demektir. Fakat istediğiniz sonuçlara, satışlara ve müşteri sayılarına ulaşamıyorsanız o zaman açılış sayfalarınızda sorun var demektir. Ve bu 2 sini gerçekten düzgün bir şekilde oluşturabilmeyi öğrendiğinizde satışlarda yeni müşterilerde gelir bunu asla unutmayın.

ÖNCEKİ YAZI
Müşteri Kazanmak İçin Yapman Gereken 9 Şey
SONRAKİ YAZI
Satışlarınızı Katlayabileceğiniz 8 Sosyal Medya ve Pazarlama Hacki

0 Yorum

BİR YANIT BIRAKIN